Kırtas Olayı nedir?

Kırtas Olayı nedir?

Rasul-i Ekrem, hastalığında bir gün, "Bana bir kağıt, bir kalem getirin de size bir yazı yazdırayım ki benden sonra ebediyen sapıklığa düşmeyesiniz." buyurdu. Huzurunda bulunanlar, bu yazının yazılıp yazılmaması hususunda tartışmaya giriştiler. Perdenin ardında bulunan zevceleri, Rasûlullah'ın ne dediğini duymuyor musunuz? dediler. Ömer, onlar dedi, Yusuf'un arkadaşları olan kadıncağızlara benzerler, Rasûlullah hastalandı mı gözlerini ovuştururlar, iyileşti mi boynuna binerler. Hazret, bırakın onları buyurdu, onlar sizden hayırlıdır. Gene Ömer, bu tartışma sırasında, Rasûlullah'a rahatsızlık galebe etti; Allah'ın kitabı yanımızda, o yeter bize demiş. Rasûlullah sayıklıyor denmiş, hatta başka bir söz de söylenmişti; Hz. Rasûl-i Ekrem (S.M.), gidin yanımdan; bu sözlerden sonra yazdırsam da ne çıkar; içinde bulunduğum hal, beni çağırdığınız halden daha iyi bence buyurmuşlardı.

İbni Abbâs, Perşembe gününün musibeti ne büyük musibettir demiş, gözyaşları, yanaklarına inci taneleri gibi inmişti de bu olayı anlatmıştı. Sonra Hz. Rasûl'ün vefatından önce üç vasiyette bulunduğunu, müşriklerin Arap Yarımadası'ndan çıkarılmasını, gelen elçilerin, kendisi tarafından ağırlandığı gibi ağırlanmasını söylediğini bildirmiş, üçüncü vasiyeti unuttum demişti ki herhâlde bu unutulan üçüncü vasiyet, zamanın icabatından ve siyaseten unutulmuş olsa gerektir (El Muracaat, s. 281-291; En-Nassu ve'l-İctihad, s. 167-177; Şe bhâ-yı Pişâver, s. 658-672).

Yukarıdaki bölüm Abdulbaki Gölpınarlı’nın Sosyal Açıdan İslam Tarihi adlı yapıtından alınmıştır. İslam tarihinde “Kırtas Olayı” olarak bilinen bu hadise adını Eski Yunanca “Kartes” sözcüğünden almıştır.

Başka kaynaklarda Hz. Ömer’in Hz. Muhammed’e “Şuuru yerinde değil” dediği de rivayet edilmiştir.

Şii kaynaklar, Hz. Peygamberin kalem kağıt isteyerek kendisinden sonra Hz. Ali'yi halife olarak göstereceğini, Hz. Ömer'in bunu bildiği için engel olduğu gibi iddialar ortaya atarlar.

Bekir Bey

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER