Eğitimde BUDA Skandalı!

Eğitimde BUDA Skandalı!

Yıllar önce eğitim sitelerinde yapılan yazım yanlışlarıyla ilgili bir derleme yapmaya karar vermiştim ve o kadar çok malzeme toplamıştım ki hayal bile edemezsiniz. Eğitim camiasına hitap etme iddiasıyla site kurup yazan çizen insanların Türkçeyi doğru kullanması zorunludur. Bir başka ifadeyle tek malzemesi olan yazıyı doğru şekilde bilmeyen insanları ciddiye alamam. Hukuk tabiriyle usule uyulmadan esasa geçilmez.

Eğitim medyası camiasında herkesin bildiği bir sır vardır. Ben ona kısaca "ki"ci diyorum. Yıllardır haysiyet cellatlığı yaptı, hopladı zıpladı, her seferinde yılan gibi sıyrılarak hayatta kalmayı başardı. Yıllar var ki hiç merak edip okumamıştım, geçenlerde baktım zarre gelişme yok. İnsanlar ondan, o da "ki"lerden çekti.

Bir başka sitede aşağıdaki başlığı görünce kan tepeme sıçradı. Yahu arkadaş Türkçeyi bilmiyorsunuz anladık da gözünüzü de mi tırmalamıyor? "Buda" ne? En azında içinize sinmemesi gerekmez miydi?

Fırçayı ters tutan bir ressamı ciddiye alabilir miyiz? Peki ya çekicin metali yerine sapıyla taş yontan heykeltıraşı? Bir kuyumcu düşünün ki altınla gümüş arasındaki farkı bilmiyor. 

Olmaz!

Fatih KUL

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2023, 02:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER