EYT'lilere Şubat'ta 4 ödeme birden yapılacak! Maaş zammı öncesi EYT'liler bayram edecek

Milyonlarca vatandaş asgari ücret zammına dair detayları merak ederken bir taraftan da EYT konusundaki gelişmeler araştırılıyor. Emeklilik için umudu olanlar EYT'lilerin ne kadar ödeme alacağını merak ediyor. İşte EYT ücret hesaplaması...

EYT'lilere Şubat'ta 4 ödeme birden yapılacak! Maaş zammı öncesi EYT'liler bayram edecek

Son zamanlarda gündemin vazgeçilmez konusu EYT ile ilgili araştırmalar devam ediyor. Emekli olmak için gözünü EYT'ye diken vatandaşlar, emekliye ayrıldıktan sonra alacakları ücreti hesaplamaya başladı. Uzmanlar bazı şartlarda EYT emeklilerinin yedi ayrı ödeme alacaklarını düşünüyor.

EYT KAPSAMINDAKİLER EMEKLİ OLMADAN ÇALIŞMAYA DEVAM EDEBİLECEK Mİ?

Bir TV programına katılan Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Duman herkesin merak ettiği soruyla alakalı, “Bir kişi emekli olmak için zorlanamaz. Kişi emekli olup olmamayı istemesi kendi iradesindedir. Gerek kıdem tazminatı bakımından, gerek daha iyi bir aylık bakımından emeklilik haklarını doldurmasına rağmen çalışmaya devam eden pek çok kişi var. Dolayısıyla bir yasa çıktı ve o kişi emekli olabiliyor o yasayla. Ama ben emekli olmak istemiyorum, çalışmaya devam edeceğim, içerideki kıdem tazminatım biriksin, ileride ben daha iyi bir kıdem tazminatı alayım ya da içerideki sigorta primim artsın, ileride daha iyi bir maaş alayım düşüncesiyle çalışmaya devam edebilir, burada bir hak kaybı oluşmaz.” açıklamasını yaptı.

EYT'DEN EMEKLİ OLANLAR ÇALIŞMAYA DEVAM EDEBİLECEK Mİ?

CNN Türk'e konuşan SGK Uzmanı Özgür Kaya konuyla alakalı, “EYT kapsamında emekli olduktan sonra emekli maaşı düşmez. Kıdem tazminatı iş hukukundan doğan bir hak olduğu için SGK’yı ve emekliyi ilgilendirmeyen bir husus. Dolayısıyla kıdem tazminatı hakkı ister emekli olsun, ister çalışmaya devam etsin, iş akdi sürdüğü sürece devam edecektir. İzin hakkı da aynı şekilde bu bağlamda devam edecek.” ifadelerine yer verdi.

 eyt'liler kaç ödeme alacak

ÇIKIŞ YAPANLARI TEKRAR GİRİŞ YAPMASI MÜMKÜN

Yine bir canlı yayında konuşan Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem, “Emekli olmak kıdem tazminatını almayı gerektiren maddelerden bir tanesi. Siz emekli olmak için müracaat etmeden önce mutlaka çıkış yapmanız lazım iş yerinden, iş yerinden çıkartılıyorsunuz, sonra müracaat ediyorsunuz, çalışırken olmuyor. Dolayısıyla bir tazminat hakkı olacak bütün çalışanların EYT’lilerin emekli olduklarında. Emekli olduktan sonra çalışmanın önünde de engel yok. Çıkış yaptıktan sonra tekrar giriş yapabilirsiniz.” dedi.

EYT'LİLER NE KADAR ÖDEME ALACAK?

EYT ile emekli olanların maaş dışında kıdem tazminatı haklarının olduğu da konuşuluyor. Buna senelik izin ücretleri de eklendiği zaman işten çıkarken aynı anda 2 ödeme almaları muhtemel.

Aynı zamanda EYT emeklilerinin emekli maaşlarında kesinti olmadan çalışmaya devam edebilecekleri de söyleniyor. Bu yüzden hem emekli maaşı hem de normal maaş alabilecekler. Emeklilere verilen banka promosyonlarının ise EYT'liler emekli olduğunda hemen verilmesi beklenmekte. Bu promosyonun dışında kimi iş yerleri çalışanlarının aldığı ücretlerden dolayı bankalardan promosyon alıyor. EYT emeklisi böyle bir yerde işe başladığında fazladan bir promosyon daha almış olacak.

Tüm bu ödemelere ek olarak her yıl bayramlarda emekliye ikramiye veriliyor. EYT'den emekli olan kişi ilk maaşını Şubat'ta aldığında, Nisan ayında ilk bayram ikramiyesini almış olacak. Yani emekli maaşı, kıdem tazminatı, izin ücreti, yeni iş yerinden maaş, banka promosyonları ve bayram ikramiyesi hesaplandığında EYT emeklileri yedi ayrı ödeme alabilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER