Kadın öğretmenlere süt izni detayları

Kadın öğretmenlere süt izni detayları

Kadın öğretmenlere süt izni detayları

Kadın öğretmenlere süt izni detayları

Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde birbuçuk saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır.

Doğum sonrası analık izni süresi sonunda kadın memur, isteği hâlinde çocuğun hayatta olması kaydıyla analık izni bitiminde başlamak üzere ayrıca süt izni verilmeksizin birinci doğumda iki ay, ikinci doğumda dört ay, sonraki doğumlarda ise altı ay süreyle günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilir. Çoğul doğumlarda bu sürelere birer ay ilave edilir.

Çocuğun engelli doğması veya doğumdan sonraki on iki ay içinde çocuğun engellilik durumunun tespiti hâllerinde bu süreler on iki ay olarak uygulanır.

Üç yaşını doldurmamış bir çocuğu eşiyle birlikte veya münferit olarak evlat edinen memurlar ile memur olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi hâlinde memur olan eşleri de, istekleri üzerine sekiz haftalık doğum izninin bitiminden itibaren bu haktan aynı esaslar çerçevesinde yararlanır.

Memurun çalışacağı süreler ilgili kurum tarafından belirlenir.

Eğitim Çalışanları İçin Hak Arama Rehberi - Eğitim Bir Sen

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2022, 11:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Öğretmen
Öğretmen - 2 yıl Önce

iKİLİ EĞİTİM OLAN OKULLARDA NASIL UYGULANMASI GEREKTİĞİNİ DE YAZARSANIZ SEVİNİRİZ. ,
BU DURUM İKİLİ OKULLARDA ÇOK SIKINTI YARATMAKTA.

SIRADAKİ HABER