Uzman ve Başöğretmenler 2023 Ocak ayında ne kadar fark alacak?

2023 yılının Ocak ayından itibaren geçerli olacak uzman öğretmen ve başöğretmen maaş farkları ne kadar olacak? İşte detaylar...

Uzman ve Başöğretmenler 2023 Ocak ayında ne kadar fark alacak?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, geçtiğimiz günlerde katıldığı CNN Türk'te yayınlanan bir programda uzman öğretmenlere yaklaşık 3 bin lira, başöğretmenlere ise yaklaşık 4500-5000 lira dolaylarında ilave ödeme yapılacağını açıkladı.

 Öğretmenler, uzman öğretmen olduklarında ve başöğretmen olduklarında ne kadar ilave ödeme alacak? Uzman ve başöğretmenlikten kaynaklı ödemeden vergi kesilecek mi? Bu ödemeler zamanla artış gösterecek mi? Bu unvanların emekliliğe katkısı olacak mı? gibi onlarca soruyu merak etmektedir.

 14 Şubat 2022 Pazartesi Günü yayınlanan 31750 sayılı Resmi Gazete'de Öğretmenlik Meslek Kanunu(Kanun No: 7354) yürürlüğe girmiştir. Kanunun ilgili maddesi şöyledir:MADDE 8 – (1) 657 sayılı Kanunun 152 nci maddesinin “II – Tazminatlar” kısmının “B – Eğitim, Öğretim Tazminatı” bölümünde yer alan “% 40’ına” ibaresi “% 120’sine” şeklinde, “% 20’sine” ibaresi “% 60’ına” şeklinde değiştirilmiştir.

 *Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun 8. maddesi 1/15/2023 tarihinde yürürlüğe girecektir.

 Yapılan değişiklik ile uzman öğretmenlerin eğitim öğretim tazminat oranı %60'a, başöğretmenlerin eğitim öğretim tazminat oranı ise %120 oranına çıkarılmıştır. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı bin ve 2 bin liralık ödeme o zamanın şartlarına göre geçerli olup, bu tutarlar şu anda artmıştır.

 Uzman öğretmenlere ve başöğretmenlere ödenecek unvan kaynaklı ilave ödeme 6. Dönem Toplu Sözleşme gereği 2023 yılının Ocak ayında yapılacak %8 ilave zam ile şöyle olacaktır:

 Uzman Öğretmenler: 2.038,07 TL

 Başöğretmenler: 4.121,14 TL  Ocak ayına kadar enflasyon farkı oluşursa uzman öğretmenlere ve başöğretmenlere ödenen ilave tazminat miktarı da artacaktır. Ayrıca her altı aylık dönemde yapılan maaş zammı sonrası bu tutarlar güncellenecek olup öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen arasındaki maaş farkları yıllar geçtikçe açılacaktır.

 Burada dikkat edilmesi gereken bir husus da Öğretmenlik Meslek Kanunuyla yapılan ek gösterge değişikliğidir. Bilindiği üzere öğretmenlerin derecelerine göre ek gösterge tutarları da değiştirilmiştir. Bu gösterge tutarlarından doğan değişiklik ve uzman öğretmenlere ve başöğretmenlere verilecek ilave 1 dereceden kaynaklı artışın ayrıca değerlendirilmesi gerekmektedir.

 Öğretmenlerin derecelerine göre yeni ek göstergeleri şöyledir:

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2022, 14:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa
mustafa - 11 ay Önce

özel okullarda çalışan uzman öğretmenler müjde bekliyor.kpss siz atama olacakmı

SIRADAKİ HABER