Bazı illerde okullar tatil olabilir, o ilçelere gitmeyin!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, fırtınanın beklendiği İstanbul için sarı ve turuncu kodlu uyarılar yayınlarken bir uyarı da İstanbul Valiliği'nden geldi. Bu uyarının ardından AFAD ve İBB de tedbir ve dikkat çağrısında bulundu.

Bazı illerde okullar tatil olabilir, o ilçelere gitmeyin!

Meteoroloji'nin tahminlerine göre Marmara bölgesi, Ege ve Batı Karadeniz'de hafta sonu lodos bekleniyor. Şiddetli rüzgarın arkasından kuvvetli yağışlarında gelmesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde ise pus ve yer yer sis olacak. Sıcaklıkların ise mevsim normallerinin 4-8 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji'nin uyarısına göre, rüzgarın, bugün akşam saatlerinden itibaren etkisini artırarak yarın bölge genelinde (İstanbul, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya ve Yalova) güney yönlerden fırtına ve kuvvetli fırtına (50-80 km/saat), Edirne ve Kırklareli çevreleri, Tekirdağ'ın doğusu ve İstanbul'un Avrupa Yakası'nda zaman zaman hamleli olarak tam fırtına (80-100 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

Fırtınanın; Pazartesi günü (12.12.2022) günün ilk saatlerinde etkisini kaybetmesi bekleniyor. Fırtına nedeniyle ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, soba ve doğal gaz kaynaklı baca gazı zehirlenmesi ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

AFAD VE İBB'DEN UYARI
İBB'den fırtınaya ilişkin yapılan uyarıda, "İstanbulluların dikkatine! AKOM verisine göre il genelinde yarın (pazar) sabah saatlerinden itibaren, lodos fırtınasının etkili olması beklenmektedir. Olası olumsuz durumlarda lütfen ALO153 ile iletişime geçiniz" denildi.

AFAD da telefonlara SMS göndererek fırtına için uyardı. Mesajda, "Meteoroloji'ye göre İstanbul'da bugün ve yarın fırtına beklenmektedir. Ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, baca gazı zehirlenmelerine karşı tedbirli olun" denildi.

''GÖKÇEADA VE BOZCAADA'YA SEYAHAT ETMEYİN''
Yağışların Çanakkale'nin güney kesimleri ile Balıkesir'in batı ilçelerinde de yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde pus ve yer yer sis bekleniyor. Meteoroloji uzmanı Kerem Ökten, lodos uyarısı yaparak ''Gökçeada ve Bozcaada'ya kesinlikle seyahat edilmemeli. Kıyıya demirli tekneler için de tedbir alınmalı'' ifadelerini kullandı.

PAZAR GÜNÜ MARMARA VE EGE'DE KUVVETLİ FIRTINA
Rüzgarın genellikle güneyli yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Marmara ile Kıyı Ege'de kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-80 km / saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Rüzgarın; Cumartesi günü Çanakkale çevrelerinden başlayarak etkisini arttıracağı, gece saatlerinden sonra ve Pazar günü Marmara ve Kıyı Ege’de güney yönlerden fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

''BAZI OKULLAR TATİL OLABİLİR''
Ökten ayrıca, 'Dikkat!' uyarısı da yaparak Bugün batı bölgelerde hızlanacak lodosun, bu akşamdan itibaren Ege'de kuvvetlendikten sonra giderek etki alanını artıracağını, Pazar sabah Marmara ve Kıyı Ege'de tehlikeli boyutta eseceğini dile getirdi. ''Bu fırtına geçen aykinden daha kuvvetli'' diyen Ökten ayrıca bazı okulların tatil olabileceğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER