Öğretmenler İçin Zorunlu Hizmet Affı Çıkar mı?

2023 Türkiye Yüzyılı-Zorunlu Hizmet Affı Bekleyen Öğretmenler

Öğretmenler İçin Zorunlu Hizmet Affı Çıkar mı?

2023 Türkiye Yüzyılı-Zorunlu Hizmet Affı Bekleyen Öğretmenler

Zorunlu hizmet afffı ile ilgili olarak ; 2009 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan bir yazı ile o yıl yapılması gereken resen zorunlu hizmet atamaları bir yıl ertelenmişti.2010 yılındaki yönetmelik değişikliği ile birlikte bakanlık ilçe bazlı zorunlu hizmet bölgesi uygulamasından vazgeçerek; okul bazlı zorunlu hizmet uygulamasına geçmiş ve aynı yönetmelikle 2010 dan önce göreve başlayan öğretmenlere zorunlu hizmet affı getirmişti. 1990-1998-2000 2010 yıllarında olmak üzere 4 kez çıkartılan ve teamül haline gelen Zorunlu Hizmet Muafiyeti'nin tekrar çıkartılması için öğretmenlerin beklentisi devam etmektedir. 2010 yılında çıkarılan muafiyetten 06.05.2010'dan önce göreve başlayan öğretmenler muaf tutulmuştur.

Son 12 yıldır bu konuda bir adım atılmadığı için bir mağduriyet ve birikme oluşmaktadır; eşi, anne-babasi vefat ettiği veya eşinden ayrıldığı için özrü ortadan kalkan öğretmenler, yeniden zorunlu hizmet bölgesine tayin istemek zorunda kalmaktadırlar.

Vefat veya boşanma nedeni ile acı, üzüntü, yalnızlık içinde olan öğretmenler, mevcut düzenini bozup farklı il veya ilçeye taşındığı için maddi ve manevi zorluk yaşamakta ve gelecek kaygısıyla mesleki konsantrasyon ve performanslarında olumsuz etkiler yaşamaktadırlar.

Zorunlu hizmet muafiyeti konusunda yaşadıkları sorunları sosyal medya platformlarında sıkça dile getiren öğretmenler, “muafiyet taleplerinin keyfi değil zaruri olduğunu” belirtmektedirler. Aynı zamanda pandemide bakanlık tarafından ertelenen zorunlu hizmet resen atamaları da artık yapılmamaktadır. Her yıl zorunlu hizmetini eş özründen erteleten öğretmenler, eşi kamu kurumunda olsa dahi erteletmek için kurumuna belge vermeye devam etmektedirler. 2022 Kasım ayında tüm sözleşmeli personelin kadroya alınması gibi hayati çözümler yapılsa da 2010-2016 yılları arasında kadrolu olarak atanan öğretmenler yıllardır zorunlu hizmet affı kapsamında önceki yıllarda 4 kez yapılan muafiyeti dört gözle beklemektedirler.Gelin 2023 yılı çözümün yılı olsun. Zorunlu hizmet af kapsamına alınarak, zorunlu hizmet bölgelerine teşvik yasası( maaş, hizmet puanı, özlük hakları) çıkarılarak bu sorun artık rafa kaldırılmalıdır.

Zorunlu Hizmet Affı Bekleyen Öğretmenler Platformu

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2022, 14:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER