Uzman öğretmen maaş tazminatı ne kadar olacak 2 açıklama ve gerçek hesaplamayla uzman ve başöğretmen ek tazminatları

Uzman öğretmen maaş tazminatı ne kadar olacak 2 açıklama ve gerçek hesaplamayla uzman ve başöğretmen ek tazminatları

Uzman öğretmen maaş tazminatı ne kadar olacak 2 açıklama ve gerçek hesaplamayla uzman ve başöğretmen ek tazminatları

Uzman öğretmen maaş tazminatı ne kadar olacak 2 açıklama ve gerçek hesaplamayla uzman ve başöğretmen ek tazminatları

2023 Uzman öğretmen maaşına yansıyacak tazminat miktarı ne kadar olacak, uzman öğretmen maaşına ilişkin olarak Bakan Özer'in ve Fuat Oktay'ın verdiği rakamlar ve gerçek hesaplama ile uzman ve başöğretmen ek tazminatlarının detayları. Uzman öğretmen ne kadar tazminat alacak, başöğretmen tazminatı kaç TL olacak? İşte detaylar:

Uzman öğretmen ve başöğretmen olmaya hak kazanan öğretmenler 2023 Ocak ayı itibariyle yeni tazminatlarını almaya başlayacaklar. Mevcut tazminatlar Öğremtenlik Meslek Kanunu ile birlikte artırıldı. Uzman ve başöğretmenler ise ne kadar tazminat alacaklarını merak ediyor. Ancak yapılan açıklamalar ve hesaplamalar farklı sonuçları ortaya koyuyor. Peki uzman öğretmenler ve başöğretmenler ne kadar ek tazminat alacak? Açıklamalar ve hesaplamalar haberimizde.

1. RAKAMI MİLLİ EĞİTİM BAKANI MAHMUT ÖZER AÇIKLADI

Milli Eğitim Mahmut Özer yapmış olduğu bir açıklamada, uzman öğremtenlerin ve başöğremtenlerin ne kadar ek tazminat alacaklarını açıklamıştı.

Bakan Özer2in açıklamasında uzman öğremtenlere 3000 TL, Başöğretmenlere ise 5000 TL civarında bir tazminat ödeneceği ve öğremtenlerin maaşına bu rakamların yansıtılacağını söylemişti.

2. TAZMİNAT RAKAMI CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI FUAT OKTAY'DAN GELDİ

Uzman öğretmenlik tazminatı ile başöğretmenlik tazminatı öğretmen maaşlarına ne kadar yansıyacak, uzman öğretmen maaş farkı ve başöğretmen maaş farkı kaç TL olacak? Farklı farklı rakamların telaffuz edildiği uzman/başöğretmen tazminatlarına ilişkin açıklama Fuat Oktay tarafından yapıldı.

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik tazminatları konusunda farklı rakamlar açıklanmaya devam ediyor. Daha önceki haberimizde, mevcut mevzuat çerçevesinde uzman öğretmenlerin ve başöğretmenlerin tazminatını hesaplamıştık. Ancak Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in açıkladığı rakamlar hesaplamalardan farklıydı.

Son olarak da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay TBMM'de uzman öğretmenlerin ve başöğretmenlerin alacakları tazminatı açıkladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Genel Kurulunda görüşmelerine başlanan 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2021 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi'nin sunuş konuşmasını yaptı.

"ENFLASYON ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDA PEYDER PEY GERİLEYECEK"

Tüketici Fiyat Endeksi TÜFE yıllık artış oranının yıl sonunda OVP hedeflerimizle uyumlu olarak yüzde 65 civarında gerçekleşeceği; takip eden aylarda yıllık enflasyonun peyder pey gerileyeceği öngörülmektedir.

UZMAN ÖĞRETMEN MAAŞLARI

Öğretmenlerimiz, uzman öğretmen olduklarında maaşlarında 2023 yılında yaklaşık 2.250 lira, başöğretmen olduklarında ise yaklaşık 4.500 lira artış olacaktır.

UZMAN ÖĞRETMENLİK TAZMİNATI MEVCUT MAVZUATA GÖRE İSE ŞÖYLE OLACAK

Uzman öğretmenlik tazminatı belli oldu. MEB ÖMK kariyer basamaklarının ilk aşaması uzman öğretmenlik. Mevcut uzman öğretmenlerin maaşına tazminat yansıtılıyor. Ancak daha önce 1000 TL olarak açıklanan uzman öğretmenlik tazminatı, memur maaş zamları ile birlikte artacak ve 2023 yılından itibaren uzman öğretmenlere yeni zamlı tazminatlar ödenecek. 2023 Uzman öğretmenlik tazminatı ne kadar olacak? Uzman öğretmenler kaç TL tazminat alacak? Uzman öğretmenlik sınavı kolay mı zor mu olacak?

19 Kasım Uzman Öğretmenlik Sınavı sonrası öğretmenlerden sınavı kazananlar, uzman öğretmen ve başöğretmen olmaya hak kazanacak. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen öğretmenlik kariyer sınavları sonrasında yüzbinlerce öğretmenin uzman öğretmen ve başöğretmen olarak görevlendirilmesi bekleniyor.

Uzman öğretmen olarak görevlendirilenlere uzman öğretmenlik tazminatı ödenecek. Peki öğretmenlere uzman öğretmen olunca ne kadar maaş farkı yansıtılacak? İşte detaylar:

Uzman öğretmen ve başöğretmen olanların ne kadar alacağı 657 sayılı Kanunun 152. maddesinde düzenlenmiştir.
İlgili düzenleme şu şekildedir:

"II - Tazminatlar:
Görevin önem, sorumluluk ve niteliği, görev yerinin özelliği, hizmet süresi, kadro ünvan ve derecesi ve eğitim seviyesi gibi hususlar gözönüne alınarak bu Kanunda belirtilen en yüksek Devlet Memuru aylığının (ek gösterge dahil) brüt tutarının,

B - EĞİTİM, ÖĞRETİM TAZMİNATI

(Ek paragraf: 30.06.2004 - 5204 S.K/Madde 2) Birinci fıkrada sayılanlardan ayrıca;
a) Başöğretmen unvanını kazanmış olanlara % 40'ına,
b) Uzman öğretmen unvanını kazanmış olanlara % 20'sine,"
Hali hazırdaki düzenlemede yer alan oranlar bu şekilde olup, 2023 Ocak ayında bu oranlar değişecektir. Yüzde 40 oranı yüzde 120'ye, yüzde 20 oranı yüzde 60'a yükseltilecektir.

18 Temmuz 2022 tarihi itibariyle uzman öğretmen, diğer öğretmenlerden ne kadar fazla maaş alır?

Uzman öğretmenlik maaşı farkı hesaplaması en yüksek Devlet memuru aylığına, 152. maddede geçen oranın uygulanmasıyla hesaplanmaktadır.

En yüksek Devlet memuru aylığı 2023'te de değişmeyecektir. Ek gösterge kanununda buna dair özel madde konulmuştur. En yüksek ek göstergeye sahip Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanının ek göstergesi artırılmış ancak ek göstergenin en yüksek devlet memuru aylığı hesaplamasında dikkate alınmaması öngörülmüştür.

Bugün için en yüksek Devlet memuru aylığı:

(Gösterge+Ek gösterge)* Maaş katsayısı
9500*0,333603=3.169,23

Bu tutar en yüksek Devlet memuru aylığıdır. Bu tutara, 657 sayılı Kanunun 152. maddesinde yer alan uzman öğretmenlik ve baş öğretmenlik oranları uygulanacaktır.

Uzman öğretmen:
3169,23*%20=633,85 TL (Brüt)

Yüzde 20 gelir vergisi uygulanırsa 507,07 TL uzman öğretmenlik tazminatı bugün için alınmaktadır.

En yüksek Devlet memuru aylığı 2023'te ne kadar olacak?

1 Ocak 2023'te;

Maaş katsayısının yüzde 20 artacağı varsayımıyla;
9500*0,4003236
=3803,07 (1 ocak 2023'teki en yüksek Devlet memuru aylığı tutarı)
Uzman öğretmenlik için bu kez yüzde 20 değil 60 uygulanacaktır.

3803,07*%60=2.281,84 TL (Brüt)

1 Ocak 2023'te yüzde 15 gelir vergisi uygulanırsa 1.939,56 TL uzman öğretmenlik tazminatı alınacaktır.
Uzman öğretmenlikten dolayı ne kadar maaş artışı olacak?1 Ocak 2023'te vergi oranı da yüzde 15'e düşeceğinden, bugün için alınan 507 TL uzman öğretmenlik net tazminat miktarı 1.939,56 TL'ye yükselecektir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER