Karamollaoğlu: Öğretmenler derin bir hayal kırıklığı içerisinde

Basın toplantısı düzenleyen Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Karamollaoğlu: Öğretmenler derin bir hayal kırıklığı içerisinde

Karamollaoğlu, sözlerine deprem nedeniyle herkese geçmiş olsun dileklerini ileterek başladı sonrasında öğretmenlerin geçinemediklerini,  ne mali olarak ne de özlük olarak öğretmenlerin hak ettiği değeri göremediğini Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun ise daha işin başında kadük kaldığını söyledi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun ilgili açıklaması:

''Yetiştirdikleri öğrencilerin gözünde ışıkla umut dolu olması gereken öğretmenlerimiz, ne yazık ki derin bir hayal kırıklığıyla yorgun haldeler. Çünkü öğretmenlerimiz geçinemiyorlar.En düşük öğretmen maaşı 9 bin lira civarında… Ortalama ücret ise 12 bin lira civarında…Buna mukabil, açlık sınırı 7 bin 425 lira… Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti 9 bin 705 lira…Yoksulluk sınırı ise 24 bin lira…

Bu şartlar altında hangi öğretmen öğrencilerine eskiden olduğu gibi ‘okuyup meslek sahibi’ olmalarını öğütleyebilir? Hangi öğretmen öğrencilerine gelecek adına umut verebilir? İşte son şehit öğretmenimiz Ayşenur Alkan… Ücretli öğretmenlik yapıyordu. Arkadaşı ona ‘ilçede göreve başlama, aldığın para yola gidecek’ deyince; ‘KPSS kitaplarını alacak param yok, ailemin durumunu biliyorsun’ diyor.

Kitap alabilmek için bu zahmete katlanmak mecburiyetinde kalmış bir öğretmenden bahsediyoruz.Büyükşehirler ise artık adeta ‘sürgün’ yeri… Kimse büyükşehirlerde öğretmen olmak istemiyor.

Nasıl istesin ki! Kira ortalamaları, memur maaşının yarısından fazlasına tekabül ediyor artık.Öğretmenler kiraya, faturalara, mutfak masraflarına anca yetişiyorlar. Ne günlük aktivite ne de kültürel bir etkinlik imkanları yok.Bir ülkenin gençlerine ve geleceğine verdiği değer, öğretmenine verdiği değerden anlaşılır.

Maalesef ne mali olarak ne de özlük olarak öğretmenlerimiz hak ettiği değeri göremiyorlar. Öğretmenlik Meslek Kanunu” daha işin başında kadük kaldı.”

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER