e-Okul Öğretmen Uygulamasıyla e-Yoklama Nasıl Alınacak?

e-Okul Öğretmen Uygulamasıyla e-Yoklama Nasıl Alınacak?

e-Okul Öğretmen Uygulamasıyla e-Yoklama Nasıl Alınacak?

e-Okul Öğretmen Uygulamasıyla e-Yoklama Nasıl Alınacak?

Öğretmenler, sınıfta e-Okul Öğretmen Mobil Uygulamasıyla e-yoklama alabilecek. Peki e- yoklama nasıl alınır? İşte adım adım e-yoklama almanın adımları

Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü'nün "Öğrenci Ders Devamsızlıkları (e-Yoklama)" konulu resmi yazısına göre, öğretmenler derste e-Okul Öğretmen Mobil Uygulaması ile online sınıf yoklaması alabilecekler.

Öğretmenin e okul öğretmen uygulamasında aldığı e-yoklama, e-okulda idarecilere bilgi olarak düşüyor şu anda.İdareci e-okula günlük devamsızlığı yine de işliyor. Yani öğretmen e-yoklama alınca idarecilerin yoklama görevi bitmiş olmuyor.

işte e-okul öğretmen uygulamasında e-yoklama adımları:

e-okul öğretmen uygulamasına kimlik numarası ve şifre ile giriş yapınca "Not defteri", "Sınav tarihleri" ve "e-Yoklama" açılıyor. Yoklama için e-yoklama'ya tıklayınca sınıfların listesi açılıyor. Öğretmen yoklama almak için dersine girdiği sınıfı seçmeli.

e-Okul Öğretmen Uygulamasıyla e-Yoklama Nasıl Alınacak?

Seçtiği sınıfta yoklaması alınacak derslerin listesinden ders seçin. Ardından "Ders Saati Seç" e tıklayın.

e-Okul Öğretmen Uygulamasıyla e-Yoklama Nasıl Alınacak?

O gün yoklama kaçıncı ders için alınacaksa, ders programına göre dersin saatleri listeleniyor. Listeden yoklaması alınacak ders saatini seçin (1.Ders, 5.Ders vb..). Sınıfın listesinde her öğrencinin karşısında yeşil tık işareti çıkıyor. Yoklama için derste olmayan öğrencinin karşısına tıklanmalı. Bu durumda olmayan öğrenci için kırmızı x sembolü aktif oluyor.

e-Okul Öğretmen Uygulamasıyla e-Yoklama Nasıl Alınacak?

Ortaöğretim yönetmeliğinin 36.maddesine yoklama şu şekilde yer alıyor:

Devam-devamsızlık ve ilişik kesme
MADDE 36
(2) Uygulamayla ilgili olarak;
a) Devamsızlık yapan öğrenciler, ders öğretmeni tarafından yoklama fişine/e-Okul sistemine işlenirÖğretmen Ders Yoklama:"Öğretmenler, e-okul uygulamasına giriş yaparak şu sırayı izleyerek e-yoklama alabilir:e-Okul Kurum İşlemleri / Devamsızlık İşlemleri / Günlük Devamsızlık Girişi” yapılmalı.

Böylece öğretmenin aldığı e-yoklama, e-okulda idarecilere bilgi olarak düşüyor şu anda.İdareci e-okula günlük devamsızlığı yine de işliyor.

Buradan yoklamalar girildiğinde,ayrıca veli de e-okul VBS uygulamasını telefonuna yükleyerek ders devamsızlıklarını anında görebiliyor.

e-Okul Öğretmen Uygulamasıyla e-Yoklama Nasıl Alınacak?

Öğretmenler tarafından dersine girdikleri sınıf/şubelerde ilgili ders saati itibariyle e-Okul Öğretmen Mobil Uygulamasının e-Yoklama ekranı üzerinden alınan ders devamsızlıklarının, “e-Okul Kurum İşlemleri / Devamsızlık İşlemleri / Günlük Devamsızlık Girişi” ekranı üzerinden bilgilendirme amaçlı olarak okul idarecilerinin erişimine açılmasına yönelik sistemsel entegrasyon işlemleri Bilgi İşlem Genel Müdürlüğünce tamamlanarak okul idarecilerinin kullanımına açıldı.

e-Yoklama ile İlgili Resmi Yazı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTAÖĞRETİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Sayı : E-84037561-710.99-65446851 09.12.2022

Konu : Öğrenci Ders Devamsızlıkları (e-Yoklama)

DAĞITIM YERLERİNE

İlgi : a) Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği.
b) Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği.
c) Bilgi İşlem Genel Müdürlüğünün 02.12.2022 tarihli ve E-65968543-710.99-64943795 sayılı yazısı.

İlgi (a ve b) Yönetmeliklerin, öğrenci devam/devamsızlıkları ile ilgili hükümleri gereğince; öğretmenler tarafından dersine girdikleri sınıf/şubelerde ilgili ders saati itibariyle e-Okul Öğretmen Mobil Uygulamasının e-Yoklama ekranı üzerinden alınan ders devamsızlıklarının, “e-Okul Kurum İşlemleri / Devamsızlık İşlemleri / Günlük Devamsızlık Girişi” ekranı üzerinden bilgilendirme amaçlı olarak okul idarecilerinin erişimine açılmasına yönelik sistemsel entegrasyon işlemleri Bilgi İşlem Genel Müdürlüğünce tamamlanarak okul idarecilerinin kullanımına açıldığı ilgi (c) yazı ile bildirilmiştir.

Yapılan bu sistemsel entegrasyon işlemi hakkında valiliğinizce okul müdürlüklerine gerekli bilgilendirmelerin yapılması hususunda; Bilgilerinizi ve gereğini arz/rica ederim.

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLGİ İŞLEM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Sayı : E-65968543-710.99-64943795 02.12.2022 Konu : Öğrenci Ders Devamsızlıkları (e-Yoklama)

DAĞITIM YERLERİNE

İlgi : a) Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği
b) Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği.

İlgi (a,b)

Yönetmeliklerin öğrenci devam-devamsızlıkları ile ilgili hükümleri gereğince öğretmenler tarafından dersine girdikleri sınıf/şubelerde ilgili ders saati itibariyle e-Okul Öğretmen Mobil Uygulamasının e-Yoklama ekranı üzerinden alınan ders devamsızlıklarının, “e-Okul Kurum İşlemleri / Devamsızlık İşlemleri / Günlük Devamsızlık Girişi” ekranı üzerinden bilgilendirme amaçlı olarak okul idarecilerinin erişimine açılmasına yönelik sistemsel entegrasyon işlemleri Genel Müdürlüğümüzce tamamlanarak okulidarecilerimizin kullanımına aktif edilmiştir.

Bu kapsamda, bahsi geçen sistemsel entegrasyon hakkında Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatının ilgili birimlerine koordine birimler olarak tarafınızca gerekli bilgilendirmelerin yapılmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir.

Bilgilerinizi ve gereğini arz ederim.

Kaynak:Zekihaber.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER