Öğretmen atamaları neden gecikiyor?

Atama bekleyen bir öğretmenimizin sitemize gönderdiği mesajı yorumsuz yayınlıyoruz.

Öğretmen atamaları neden gecikiyor?

Bilindiği üzere Türkiye'nin kanayan yaralarından birisi de atanamayan öğretmenler. Öğretmenatamaları Türkiye'de bir muamma haline gelmiş durumda. Atamaların bir düzene oturtulmamış olması atama bekleyen öğretmenleri derinden yaralıyor. Öyle ki atama bekleyen öğretmen sayısı bir çok ülkenin nüfusundan bile fazla. Buna rağmen ilgili fakülteler halen mezun vermeye de devam ediyor.

Atama bekleyen öğretmenlerin bazıları karamsarlığa kapılmış, bazıları hiçbir zaman atanamayacağını düşünüyor. Küçük bir kısmı ise halen umutlu. 

Şimdi sizlerle sitemizi yakından takip eden bir atanamayan öğretmenin bize ulaştırdığı öğretmen atamalarındaki bu düzensizliği ve muammayı dile getirdiği yazısını hiçbir yorumda bulunmadan direkt olarak paylaşıyoruz:

"Her yıl şubatta yapılan aramalar bu yıl neden yapılmıyor? Düzenli olarak neden belli bir tarihte atamalar olmuyor? Milyonlarca öğretmen her yıl atamalardan muzdarip. Acaba atanacak mıyım, yoksa kalacak mıyım, ders çalışsam mı ya da biraz daha mı beklesem? Bu ikilemde bırakmak niye. Seçim yılı diye sağlıkçı atamaları hat safhada ama neden hala öğretmen atamaları ile ilgili bir duyum yok. Kaç yıl üst üste ders çalışıp atanamayanlar mı desem, seçim senesine umut bağlayanlar mı, ev geçindirmek zorunda olup hem farklı bir işte hem de ders çalışanlar mı  daha ne kadarını saysam bilemiyorum. Bu ülkede öğretmen olmak bu kadar zor olmamalıydı. Öğretmenin bir değeri, farklı bir yeri olmalıydı. Sesimizi duyan yok, sorunlarımızı anlayan yok, atama yok. Yok da yok. Geçim sıkıntısı almış başını gidiyor zaten. Neden sürekli erteleniyor atamalar, neden olmuyor? Neden hala bir duyum yok? Artık birileri açıklama yapsın. Bu kadar mı zor?"

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2022, 19:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER