EYT'de geri sayım başladı! EYT'den kimler yararlanacak? Emekli olacaklara ilk maaş tarihi belli oldu! İşte Eyt gelişmeleri

Uzun süredir dört gözle beklenen EYT kapsamında yeni açıklamalar da peş peşe geliyor. 1 Şubat tarihinden sonra maaş hesaplamalarının yapılacağı belirtildi. Ocak zammı ile birlikte ne kadar maaş alınacağı belirlenecek. İşte konu hakkındaki tüm detaylar…

EYT'de geri sayım başladı! EYT'den kimler yararlanacak? Emekli olacaklara ilk maaş tarihi belli oldu! İşte Eyt gelişmeleri

Uzun süredir çıkması beklenen EYT yasası için nefesler tutuldu. Emeklilikte yaşa takılan birçok kişi Ocak ayında yürürlükte yer alacak olan yasa kapsamında emekli olabilecek. Başvurular Ocak ayının sonuna kadar yapılırken ödemeler ise 1 Şubat tarihinden sonra yapılacak. 8 Eylül 1999 öncesinde SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı üzerinden çalışan işçiler yasa kapsamında yer alıyor.

YAŞINI TAMAMLAYAN EMEKLİ OLACAK

EYT çalışmaları olmasaydı vatandaşlar 5900 gün üzerinden emekli olmaktaydı.Prim günü koşulları farklı olurken 99 yılı öncesinde SSK'lı olarak çalışan kadınların 500 prim günü ve 20 yıl sigortalılık süresi olması gerekiyor. Emekli Sandığı’nda çalışan kadınlar ise 7200 gün prim tamamlamak zorundadır Yasa kapsamında 99 öncesinde prim gününü ve sigortalılık süresini tamamlayan kişilerin EYT'den yararlanacağı ifade edildi.

18 YAŞINDAN ÖNCE İŞE BAŞLAYANLAR EYT KAPSAMINDA YER ALACAK MI?

18 yaşından önce sigorta girişi bulunan vatandaşlarda EYT kapsamında yer almaktadır. 18 yaşını doldurduğu tarihten itibaren başlayan EYT yasası kapsamında prim ödemeleri 18 yaşından önceki kısımlarda eklenmektedir. Sigortalı olarak çalışan bir erkek için 25 yıllık çalışma süresi 27 Haziran 2000 tarihinde başlamaktadır. Bu kapsamda 2025 yılında sigortalılık süresini tamamlayan kişiler EYT'den yararlanabilmektedir.

EYT son durum 
 

1999 ÖNCESİ SSK'LI MEMURLAR YARARLANABİLİR Mİ?

Sabah’ta yer alan haber doğrultusunda 8 Eylül 99 tarihinden önceSSK, BAĞ- KUR veya Emekli Sandığı'ndan herhangi birinde çalışan kişiler için prim günleri değişmektedir.Bu kapsamda SSK'lı kadınların 5000 gün prim ve 20 yıl sigortasının bulunması gerekiyor. Emekli Sandığı’ndaki kişilerin ise 7200 prim gününü tamamlaması gerekmektedir. 1999 öncesi prim günü ve sigortalılık süresi koşulları kapsamında emeklilik hakkının getirilmesi ile kadınlarda 7200, erkeklerde ise 9000 gün şartının tamamlanması gerekir.

STAJ SİGORTA KAPSAMINDA YER ALIYOR MU?

 En çok tartışılan konuların başında ise staj ya da çırak olarak çalışılan dönemin sigorta kapsamına sayılıp sayılmalıdır. Konu hakkındaki açıklamalar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den geldi. Vedat Bilgin, bu kişilerin EYT kapsamında yer almadığını belirtti. Çıraklık ve Stajyerlik gibi dönemlerin sigorta girişi için geçerli olmayacağını belirten Bakan Bilgin, bunun sağlık sigortasını korumak üzere geliştirildiğini ifade etti.

YASA KİMLER İÇİN GEÇERLİ?

EYT çalışmaları 1999 yılının Eylül ayından önceki kişileri kapsamaktadır. Belirlenen tarihten önce sigorta girişi bulunan kadınlar için 20 yıllık çalışma ve 5000 gün prim isteniyor. Aynı tarihler arasında çalışan erkekler için de 25 yıllık çalışma ve 5.000 gün prim ödemesi isteniyor. Hizmet süresini tamamlamayan ya da prim sayısı eksik olan kişiler EYT kapsamında yer almayacak.

EYT NE ZAMAN ÇIKACAK 
 

EYT İÇİN TARİH BELLİ OLDU

EYT yasası için gözler mecliste. Aralık ayında tamamlanması beklenen yasanın 15 Ocak 2023 tarihi itibariyle uygulanacağı açıklandı.

MAAŞLAR NE ZAMAN ALINACAK?

EYT yasasının onaylanması ile birlikte Ocak ayında başvuru süreci gerçekleştirilecek. Ocak ayının sonuna kadar başvuru alınmaya devam ederken maaşlar 1 Şubat itibariyle hesaplanacak.

EN YÜKSEK MAAŞ NE KADAR OLACAK?

Yapılan açıklamalar doğrultusunda Ocak 2023’de yapılacak olan zamları EYT maaşlarını da etkileyecek. 6 aylık süreç kapsamında belirlenen enflasyon tutarı Ocak ayında maaşlara yansıtılacak. Taban maaş ödemeleri artarken EYT'liler de daha yüksek maaş alabilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, EYT kapsamında yapılan düzenlemeleri aktarmaya devam ediyor. EYT’nin yürürlükte olacağı tarih belli oldu. Yapılan açıklama doğrultusunda Bakanlığın EYT kapsamında işçi ve işveren örgütleri, sivil kuruluşlar tarafından görüşmeler yaptığını belirtildi. Kararların belli olacağı tarih için Meclis’ten çıkacak kararlar bekleniyor. Bu sayede net takvimle belli olmuş olacak.

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2023, 01:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER