Öğretmenlerin güvenlik soruşturmasında gelinen son durum nedir? Ne zaman başlayacaklar?

Öğretmenlerin güvenlik soruşturmasında gelinen son durum nedir? Ne zaman başlayacaklar? Güvenlik soruşturmalarının süresinin uzamasının nedeni nedir? Güvelik soruşturmasında nelere bakılır?

Öğretmenlerin güvenlik soruşturmasında gelinen son durum nedir? Ne zaman başlayacaklar?

20 bin öğretmenin atamasının yapılmasının ardından birçok ilde öğretmenler görevlerine başladılar. Ancak henüz soruşturması tamamlanmayan öğretmenler sürecin neden uzadığını merakla araştırıyor.

İl millî eğitim müdürlükleri, illerine atanan öğretmenler için 7315 sayılı Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu, 3 Haziran 2022 tarihli ve 31855 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yapılmasına Dair Yönetmelik hükümleri doğrultusunda güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması işlemlerini başlatmıştı.  Bunun ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, güvenlik soruşturmaları hakkında 12 Eylül'de, "Güvenlik soruşturmasında sona gelindi. 17.303 Güvenlik Soruşturmasının 17.128'i tamamlandı. Devam eden 175 tanesi, bugün tamamlanacak" ifadelerini kullanmıştı. 

Güvenlik soruşturmalarında hali hazırda açılmış dosyası, davası olanların detaylı bir şekilde incelendiği ve bu süreçte hataya mahal verilmemesine özen gösterildiği biliniyor. Bunun yanı sıra il ve ilçelere atanan öğretmen sayılarının oranları da süreçte etkili oluyor. 

Sürecin tamamlanmaması ise çeşitli okullarda derslerin boş geçmesine neden olmaktadır. Öğrencilerin mağduriyetinin yanı sıra ataması gerçekleşen ancak soruşturma süreci tamamlanmayan öğretmenler 'sürecin uzamayacağı' söylendiği için evlerini tuttuklarını ancak belirsizliğin henüz devam ettiğini ifade ediyorlar.

Öğretmenlerin en büyük talebi ise bir an önce eğitim yuvalarında öğrencilerine kavuşmak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER