ADAY ÖĞRETMENLER DİKKAT, ÖĞRETMEN ATAMASI NE ZAMAN YAPILACAK?

ADAY ÖĞRETMENLER DİKKAT, ÖĞRETMEN ATAMASI NE ZAMAN YAPILACAK?

ÖĞRETMEN ATAMASI NE ZAMAN YAPILACAK?

Kulislerden edindiğimiz bilgiye göre; Eylül ayında atamalar yapılacak ve göreve başlanacak.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer şu açıklamayı yaptı:

Son 19 yılda eğitim sistemine en fazla öğretmen ataması yapan iktidar bu iktidar. 500 bin öğretmen varken bu öğretmenlerin yüzde 40'ı kadınken, bugün bu oran arttı, kadın öğretmen sayısı da arttı, yüzde 59. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısını azaltamadığınız zaman kalite düşer.

Eğitim sistemindeki öğretmenlerin yüzde 75'ini son 19 yılda atadık. Öğretmenlerimiz müsterih olsunlar, öğretmen atamaları devam edecek. İstanbul'a ağırlık verdik. Atamaların yüzde 50'sini İstanbul'a vereceğiz. Atanacak öğretmenlerin yüzde 50'si İstanbul'a atanacak. İstanbul'a ağırlık verdik. Öğretmen ataması olacak. Ama takvimini tüm hazırlıklar bittiğinde sayın Cumhurbaşkanımız açıklayacak. 2022-23 öğretim yılına atanacak öğretmenleri yetiştireceğiz.

MEB ATAMA TAKVİMİ NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

2022 KPSS atama takvimi henüz açıklanmadı. Öğretmen ataması takvimini, hazırlıklar bittiğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklayacağını belirten Özer, "2022-2023 eğitim-öğretim yılına bu atanacak öğretmenleri yetiştireceğiz." dedi.

ÖĞRETMEN ATAMASI KADRO VE BRANŞ DAĞILIMI BELLİ OLDU MU?

Atama takvimi ile beraber kadro ve branş dağılımı netlik kazanacak. Ocak ayında yapılan 15 bin öğretmen atamasında an fazla atama 2 bin 175 kişiyle sınıf öğretmenliği alanında oldu. Bin 755 kontenjan özel eğitim öğretmenliği, bin 302 kontenjan da okul öncesi öğretmenliğine ayrıldı. Öğretmenlik için atamaya esas teşkil eden 110 alandan her biri için de kontenjan belirlendi.

Bekir Bey

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER